Už dlouho se všude mluví o ekologii. Toto slovo se stalo tak běžným, že jsem tak trošku zapomněli, co se vlastně od jednotlivce očekává, pokud se má chovat ekologicky. Začala se upřednostňovat ekologie jako velké projekty. U rodinných domků se mluví o slunečních panelech, o tepelných čerpadlech. V automobilovém průmyslu se začínají upřednostňovat elektromobily. Odstavují se tepelné elektrárny atd. Ale ekologie, to jsou i malé věci, které může dělat každý z nás, aniž by investoval něco jiného, než svůj a čas a možná občas trochu pohodlí.
Chovat se ekologicky, to už uměly i naši předkové. Nikdy nic zbytečně nevyhazovali, věci se opravovaly či předělaly na opět funkční a nové se kupovaly jen v nezbytných případech. Dnes už mnohé opravny zanikly, protože je pro nás mnohem výhodnější si kupovat věci nové a staré vyhodit. Ale i tady je aspoň důležité, abychom staré nepotřebné vytřídili do příslušných kontejnerů nebo odvezli odpad na příslušnou skládku.
Ale je tu i řada dalších drobností, jak se můžeme chovat ekologicky. Třeba u běžných každodenních nákupů můžeme snížit spotřebu mikroténových sáčků. Spočítali jste si někdy, kolik jich v obchodě použijete? Na ovoce, zeleninu, pečivo, maso, uzeniny a mnohdy si u pokladny vezmeme další sáček na mražené zboží, přece aby nám nevyteklo do tašky. Jsou to drobnosti, ale množství sáčků, které denně zákazníci spotřebují v obchodě jdou do tisíců.
A v čem si nákup odnesete? Plastové tašky už nejsou v obchodech zadarmo, ale stejně jsme se tak úplně neodnaučili je používat. A přitom se dají používat ekologické tašky nebo látkové tašky, které ovšem nesmíme zapomínat doma, ale musíme si je do obchodu brát vždy sebou.
Ekologie ve velkém měřítku, to nechejme velkým podnikům, ale sáhněme si všichni do svého svědomí a začněme se chovat ekologicky i jako jednotlivec.