Z hlediska chemického rozboru není na soli, kterou má každý z nás doma, nic tajemného, je to chlorid sodný, navíc jedna z nejrozšířenějších chemických sloučenin v přírodě. Její tajemství však spočívají v možnostech, které využívá náš organismus, a samozřejmě i v některých odvětvích průmyslové výroby.
Neznali bychom slanou chuť – jednou z podstatných vlastností je chuťový vjem, jen si vybavte onu známou pohádku, kde se Jan Werich snaží dokázat, že „chutí máme na vybranou“, a že se bez soli obejdeme. Zkuste jíst několik dnů masité i bezmasé pokrmy na „slaný způsob“, kterých je v jídelníčku většina, a pravděpodobně vás zastihnou hluboké deprese a špatná nálada.
Zdroj sodíku a chlóru – sůl máme doslova i v krvi, jako roztok chloridu sodného, sůl v potravě se ovšem využívá jako zdroj sodíku pro acidobazickou rovnováhu krve a tělních tekutin, a chlór není odpadní produkt, ten potřebujeme pro tvorbu žaludeční kyseliny. Vidíte tedy, že chlór a sodík je v této chemické vazbě pro tělo přínosný (samozřejmě v přijatelném množství – nepřesolovat!). Kromě sodíku a chlóru je v kvalitních kuchyňských solích i vyšší obsah minerálů, takže pro konzumaci se hodí buď mořská sůl Chlorito.cz nerafinovaná, anebo nerafinovaná sůl kamenná, např. himálajská.
Chemická úprava vody v bazénu – podrobíme-li slanou vodu elektrolytickému rozkladu, na elektrodách se uvolní ionty sodíku a chlóru, což přispívá k desinfekci vody. Je to jeden ze způsobů tzv. chlorové chemie, který má dle praktických zkušeností pozitivnější vliv na lidskou pokožku a sliznice, než klasické tablety chlornanu sodného.
Úprava silnic – solení silničního povrchu je podrobováno velké kritice, zvláště v oblastech přírodních rezervací, ale pokud se tato činnost provádí rozumně, je to stále ten nejúčinnější způsob, jak se zbavit nebezpečné námrazy na asfaltovém povrchu, ale i na chodníku před domem.