Každá právnická osoba, tudíž například firma, která se rozhodne podnikat, musí mít za společným jménem přídavek, který označuje obchodní společnost. Je velmi důležité, jaký typ obchodní společnosti si pro svoje podnikání vyberete, každý typ je totiž jiný a nese různé náležitosti a povinnosti. Dnes společně rozebereme společnost s ručením omezeným, jaké jsou její náležitosti a v jakých případech se vyplatí, vybrat si právě ji.
Tuto společnost může klidně založit jeden jediný společník, v tomto případě by musel společnost založit na základě zakladatelské listiny, která se využívá pro založení v jednom člověku. Pokud by se společnost chystalo založit větší množství lidí, museli by použít společenskou smlouvu, která právě slouží k založení obchodní společnosti v případě více společníků. V této společenské smlouvě si na začátku společníci stanoví, jaké bude rozdělení zisků, kdo bude jednatelem a další různé náležitosti. Pokud tak stanoveno ve smlouvě není, řídí se vše dle obecných pravidel, tudíž zisk by byl rozdělován podle výše vkladu.
Společný kapitál společnosti je tvořen vklady společníků, povinný vklad je pouze 1 koruna česká, tudíž je jen na vás, kolik na začátku vzniku společnosti do firmy vnesete. Jako společník ručíte pouze výší vkladu, kterou jste do firmy přinesl, ovšem společnost jako celek ručí celým svým majetkem.
Shromáždění všech společníků se nazývá valná hromada, tento orgán rozhoduje o strategickém chodu společnosti, jaké nastaví cíle, jaké budou v budoucnu snahy o navázání odběratelsko-dodavatelských vztahů či do čeho bude společnost investovat. Tato valná hromada si zvolí ze svých řad jednoho jednatele, který bude následně takovým mluvčím za všechny společníky.
Na celé složení obchodní společnosti, tudíž na všechny společníky dohlíží takzvaně dozorčí rada, která se stará o to, aby vše probíhalo podle zákona a podle pravidel.