Leckterý hmyz a jiné drobné živočichy je třeba si na zahrádce hýčkat. Někteří z těchto malých tvorů jsou pro nás totiž velkými pomocníky. Aby se u nás usadili natrvalo, je velice dobré pro ně na zahrádce vybudovat vhodné hmyzí domečky. Na našich zahradách je během roku vždy veliké množství užitečného hmyzu. Například včely samotářky a čmeláci jsou nezbytní pro opylování květin, ovoce i zeleniny.
Ø Čmeláci dokáží opylovat i rostliny s dlouhými úzkými kalichy, do kterých se včely nedosáhnou. Čmeláci také, na rozdíl od včel vylétávají i za chladného počasí.
Ø Berušky a zlatoočka na zahradách zase požírají mšice.
Ø Ježci se živí slimáky, červy a brouky.
Ø Žáby likvidují komáry, jejich larvy a další obtížný hmyz.
Tito drobní a užiteční živočichové však nemají mnoho přirozených úkrytů, protože přírody ubývá. Je tedy na nás, abychom jim takové vhodné úkryty pro hnízdění a zimování obstarali sami.
Malé ubytovny
Domečky pro hmyz a další živočichy je možné zakoupit, nebo si je můžeme sami vyrobit.
Ø Pro včelky samotářky vytvoříme v domečkách různé skulinky, škvírky a úzké hluboké otvory. Proto umístíme do domečku různě velké hranoly nebo polena dřeva, do kterých vyvrtáme úzké otvory. Nebo můžeme do domečků umístit svazky různě silných a suchých dutých stébel. Ta vložíme ještě do pevného nepromokavého obalu.
Ø Berušky a zlatoočka mají rády prostory, které jsou vyplněné suchou trávou, anebo kůrou.
Hotový hmyzí domeček potom můžeme:
Ø zavěsit na větev stromu
Ø zavěsit na venkovní trám
Ø umístit na vyšší špalek, nebo sokl
Domečky ještě natočíme tak, aby byly otvory pro okřídlené hosty chráněné před větrem a přímým deštěm. Protože domečky pro hmyz mají pomoci pro hnízdění a rozmnožení nového potomstva, bylo by dobré je umístit na zahradu hned začátkem jara. Domečky ale slouží také jako zimoviště pro hmyz.