Dnes je o tyto stabilní dřevěné konstrukce zájem i mezi mladou, nastupující generací. Nechávají je popínat psím vínem, vinnou révou, vytrvalým břečťanem a posezení mezi popínavými rostlinami získá úplně jiný rozměr, než strohé zdi a chladná monstrózní konstrukce. Na co bychom při jejich výstavbě neměli zapomínat?
Sousedé – výstavba pergoly není malá psí bouda, která je ukrytá před zrakem okolních pozorovatelů a nikoho neruší. Pamatujte na dobré sousedské vztahy a ještě před zahájením prvních stavebních prací je alespoň informujte, co zamýšlíte. Ideálním řešením je najít přijatelnou variantu pro obě strany, kdy si vzájemně nepřekážíte, a někteří lidé jsou dokonce sousedské vztahy pomocí pergoly schopni upevnit, kdy se vzájemně zvou na párty pod širým nebem.
Průřez dřevěných trámků a fošen – pamatujte na to, že celá konstrukce bude samonosná, že bude muset odolávat dešti, větru a sněhu, a jestliže bude zastřešená, musíte počítat i s hmotností střechy. Vyplatí se nechat vypracovat alespoň projekt odborníkem, a to buď specializovanou firmou, nebo statikem.
Kryty sloupků – nosné sloupky by měly být zakryty před působením dešťové vody, sněhu a ledu. Zmrzlá voda rozšiřuje svůj objem, a jestliže pronikne do samotného dřeva, je to začátek konce.
Šikmé vzpěry – šikmé vzpěry dřevěných pergol jsou významným prvkem zajištění stability celé konstrukce, neměli byste na ně zapomínat.
Rozestupy zarážek – jednotlivé zarážky musí mít od sebe přesný rozestup. Nevypadá pěkně, jestliže je každá v jiné vzdálenosti, spočítejte si tedy počet zarážek předem. Doporučuje se vyzkoušet i jejich rozestupy nanečisto ještě před konečnou montáží, kdy zjistíte, zda vám vyhovuje větší počet zarážek anebo naopak širší mezery mezi nimi.
Přípravky pro ošetřování dřeva – dřevěné výrobky vystavené povětrnostním vlivům jsou extrémně namáhány a bez pravidelné údržby se jejich životnost rapidně zkracuje. Zajistěte si proto nátěrové hmoty včas, ještě před samotnou montáží.